Kültür-Sanat

2. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ İSTANBUL’DA

2. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FETSTİVALİ’NDE
ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU.

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde 28 Eylül 2017’de Türk Sineması’nda Geleneksel Kahramanlar Sergisi’nin açılışı ile başlayan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde Öğrenci ve Profesyonel Kategori’de finalist filmler gösterilmiş, 23 yönetmen söyleşisi ve 2 panel yapılmıştı.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nde dereceye giren belgeseller ise 30 Eylül 2017 saat 19:30’da Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapılan ve TRT Avaz’dan canlı yayınlanan Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

“Profesyonel” kategorinin birincilik ödülünü, Türkmenistan’dan Blank Sheet adlı belgeselle katılan Aina Meredova kazandı.

“Word Remained From Forefathers” belgeseliyle ikincilik ödülü Kırgızistan’dan Moldoseyit Nambetakonuv, üçüncülük ödülü ise Sıraç Türkmenlerinin hikayesini “Sıraç” adlı belgeselde yapıma dönüştüren Gülşan Saru’ya layık görüldü.

Öğrenci kategorisinde yarışan Kırgızistanlı genç yönetmen Kasiet Kubanıçbek “Oymok” ile birinci, Anıl Bayrak ve Fatema Khawari “Kasef” filmiyle ikinci, Kırgızistanlı yönetmen Ayzada Aliyeva ise “Derviş” filmiyle üçüncü oldu.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Türkmenistanlı yönetmen, senarist ve oyuncu Hocakulu Narlıyev’e verildi.

Azerbaycanlı yönetmen, senaryo yazarı, oyuncu Tevfik İsmailov anısına verilen “Tevfik İsmailov Özel Ödülü”, “7 Kız Tiyatrosu” belgeseliyle Başkurdistanlı yönetmen Kristen Gainet’e verildi.

Türk Dünyası Özel ödülü, “Genç Pehlivanlar”la Mete Gümürhan’a, İpekyolu Özel Ödülü “Kaderine Terk Edilenler” belgeseliyle Kerküklü yönetmen Reşad Salihi’ye, Kültür Özel Ödülü “Yörük Ali” filmiyle Özlem Balcı’ya takdim edildi.

Bulgaristan Haber

Bulgaristan Haber

Bulgaristan'dan Güncel haberler
Bulgaristan Haber

Latest posts by Bulgaristan Haber (see all)

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five − two =