Sıra İran’da Mı, Ermenistan’da Mı?

Alptekin CEVHERLİ
Referandum tartışmaları arasında önemli bir haber sessiz sedasız, gazetelerde küçük bir başlık ile yer aldı…
“İran, Azerbaycan Ve Ermenistan Sınırından Mayınlar Temizleniyor” şeklinde üst başlıkta belirtilirken; alt başlıkta ise: “Avrupa Birliği’nin desteği ile ‘Türkiye’nin doğu sınırlarında mayınlar temizlenmeye başlandı. Temizlik 2 yıl sürecek” deniliyordu.
Eee, ne varmış bunda diyenleriniz olabilir… O zaman haberin devamına da bir göz atmamız gerekir…
04 Nisan 2017 tarihli Milliyet gazetesinde geçen haberde ayrıntılarda şöyle deniliyor:
“Avrupa Birliği ile Türkiye’nin eş finansman sağladığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde yürütülen ‘Türkiye’nin doğu sınırlarında mayınların temizlenmesi ve sınır denetim kapasitesini arttırarak sosyo-ekonomik gelişimin sağlanması’ projesi, Ağrı Dağı eteklerinde başladı. Projeye göre, 2 yıl içinde Ermenistan, İran, Azerbaycan sınırındaki mayınlar temizlenecek. Uluslararası Mayın Bilincini Geliştirme Günü nedeniyle, düzenlenen etkinliğe Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın yerine 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Hakkı Savaş, 9’uncu Kolordu Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Millî Savunma Bakanlığı ve BM’den yetkililer ve yerel yöneticiler katıldı. Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Subaşı sınır karakolunda protokol, hazırlanan çadırda gözlemde bulunurken, eğitilmiş köpekler ve tarayıcılar aracılığı ile çalışmalar titiz bir şekilde sürdürüldü.  
Mayın temizleme işini Güney Afrika ülkesinden bir firma yürütecek. Firma yetkililerin verdiği bilgiye göre, Iğdır’da 2 yıl sürecek olan projede, 15 milyon metrekarelik Ermenistan, Azerbaycan ve İran sınırında 222 bin mayının bulunduğu 511 mayınlı alanın temizlenmesi hedefleniyor. Mayınların önce yeri tarayıcılar ve köpeklerle belirleniyor, ardından titiz bir şekilde temizleniyor. Çıkarılan mayınların kontrolü zırhlı araçlarla yapılıyor.”
 * * *
Hatırlarsanız bundan 4-5 yıl önce de ülkemizde mayın temizleme işi yine gündem olmuş ve 23 Mayıs 2013 tarihli Yeni Şafak gazetesinde konuyla ilgili olarak Suriye sınırımızda gerçekleştirilecek mayın temizleme işleminden bahsedilmişti.
Mayınların temizlenmesi ardından Suriye’de patlak veren isyan ve iç savaş sonrası 4 milyonu aşkın Suriye vatandaşı mayınları temizlediğimiz sınır boyunca Türkiye’ye sığınmıştı. Tahir Alperen imzasıyla Yeni Şafak’ta bahse konu tarihte yayınlanan haberin alt başlığında “PKK’nın Türkiye’den çekilmesi tamamlanınca Hatay’dan Artvin’e kadar uzanan 2254 kilometrelik sınır hattındaki mayınlı arazilerin temizlenmesine başlanacak. Çalışma NATO İkmal ve Bakım Teşkilatı (NAMSA) tarafından denetlenecek” denilmekte ve ekte verdiğimiz harita yayınlanmaktaydı.
Sonrası malûm, Suriye hallaç pamuğu gibi atıldı…
İnsan acaba diyor; sıra İran’da mı, Ermenistan’da mı?…
Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir