Botev: Avrupa’nın en ucuz ülkesi Bulgaristan

Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan “Denyat ON AIR” programına konuk olan eski Turizm Bakan Yardımcısı Branimir Botev,” Bulgaristan şu anda Avrupa’nın en ucuz destinasyonu. Ülkemiz kaliteli, sürdürülebilir ve pahalı bir turizm için çalışmıyor” diye kaydetti.

Yabancı bir turistin Bulgaristan’da tüm konaklamaları için 449 avro bıraktığını belirten Botev, bu paranın ayni turistin Afrika’da bıraktığı paradan daha az olduğuna dikkat çekti. Botev’in ifadesine göre aynı turist Makedonya’yı ziyaret ettiğinde orada 19 avro daha fazla bırakıyor.

Botev, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığını kendisini bir turist destinasyonu olarak tanıtmak için kesinlikle kullanamadığını düşünüyor. Eski Turizm Bakan Yardımcısı, kış turizm sezonunda turist sayısında yüzde 6’lık artışın Turizm Bakanlığı’nın gayretlerinin sonucunda değil, iş dünyasının gayretlerinin sonucunda kaydedildiğini ileri sürdü.

Botev,”Bulgaristan’ı nasıl markalandıracağımıza dair bir strateji, kaynak ve vizyon yoktu. Gerçek anlamda bir eylem yok” diye vurguladı.

Sofya’da 15 maden kaynağı bulunduğunu, tüm Sofya ilinde ise toplam 88 maden kaynağı bulunduğunu kaydeden eski Turizm Bakan Yardımcısı, “Bu maden kaynaklarının tanıtımını yaptık mı, turistlerin dikkatine sunduk mu?!” diye retorik bir soru sordu.

Botev,”Uzmanlarımızı dış ülkelere kaçırıyoruz. İki aylık mevsimlik istihdamla bu insanların Bulgaristan’da kalmalarını nasıl isteyebiliriz” diye ifade etti. Eski Turizm Bakan Yardımcısı, Yunanistan ve Türkiye seyahatlerimizde bize hizmet eden her ikinci kişinin Bulgar asıllı biri olabileceğini söyledi.

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir