İzmir Bal-Göç 39.Yılı Dayanışma Gecesi 16 Şubat 2024 tarihinde İzmir’in seçkin mekanlarından La Vie Nouvelle’de gerçekleştirildi.


Gecemize İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Milliyet Hareket Partisi Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkan Yardımcısı Dr.Hasan Azis, milletvekilleri Fatma Ramadan, Sevim Ali,Eşref Eşref ve Mümüm Mümün,Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanı Resmi Murad, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin,İyi Parti İzmir İl Başkanı Ülkü Doğan,Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir İl Başkan Yardımcıları Elif Özüm ve Ekrem Selimler,Cumhur İttifakı Gaziemir Belediye Başkan Adayı Deniz Doğan,İyi Parti Gaziemir Belediye Başkan Adayı Sedat Dağ,Cumhuriyet Halk Partisi Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, Zafer Partisi Gaziemir Belediye Başkan Adayı Av.Sema Ayatar,Cumhur İttifakı Menders Belediye Başkan Adayı Sinan Akdeniz,Adalet ve Kalkınma Partisi Bornova İlçe Başkanı Koray Toprakçı,Adalet ve Kalkınma Partisi İzmir Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsa Nezir,Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu,Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Cumhuriyet Halk Partisi Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Nevin Mutlu,Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Belediye Meclis Üyesi Halil Şen,Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Temsilcisi İsmail Vatansever, Sivil Toplum kuruluşlarının çok değerleri başkanları ve yönetimleri, İzmir Bal-Göç Şube başkanları ve yönetimleri, İzmir Bal-Göç Genel Merkez Yöneticileri, 500 kişinin üzerinde dernek üyesi ve misafirler katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ve Derneğimiz Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy “Değerli Böl-Göç’lüler, Kıymetli hemşerilerim dile kolay, yaklaşık 39 yıl önce Bulgaristan Türklerinin maruz kaldığı asimilasyon politikasına karşı haklı ama bir o kadar da güçlü bir ses çıkarabilmek için Türkiye’de yaşayan göçmenler İzmir Bal-Göç’ü kurdular. Bu noktada, başta kurucu genel başkanımız Sabit Tuna olmak üzere Bal-Göç yönetiminde, şubelerde, kadın ve gençlik kollarımızda hizmet etmiş olan kişileri saygıyla selamlıyor, hayatını kaybetmiş olan değerli dava arkadaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.


Bir dava hareketi olarak başlayan İzmir Bal-Göç bu günlere şüphesi kolay gelmemiştir.
Bal-Göç camiası ve onun mücadelesi her şeyden önce kutlu bir davanın adıdır. Bu dava en yalın haliyle sadece Bulgaristan’da değil, Balkanlar’da yaşayan Türklerin ve akraba topluluklarının onurlu mücadelesinin adıdır.


Bunun yanında sadece Balkanlar’da yaşayanlar değil, tarihin farklı dönemlerinde Balkanlar’dan ana vatanımız olan Türkiye’ye göç etmiş olan göçmenlerimizin, muhacirlerimizin ve kamuoyunda bilinen adıyla macırlarımızın da temel dayanak noktası olmuştur.


Camiamızın birlik ve bütünlüğünü korumaya çalışmanın yanı sıra kültürümüzü ve dayanışmamızı yaşatmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz.


Gerek İzmir Bal-Göç gerek Federasyonumuzla birlikte yaptığımız projeler ortadadır.
İnşallah önümüzdeki dönemde de aynı kararlılık ve motivasyonla bu yolda mücadelemizi birlik ve beraberlik içerisinde devam ettireceğiz. Projelerimizle, çalışmalarımızla, bizi biz yapan değerlerle Evladı Fatiha’n torunları olarak Balkan Türklüğü davasına hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Varız ve buradayız!
Bal-Göç ayaktadır ve güçlüdür!” dedi


Derneğimizin 39.Yıl pastası nice yıllar dilekleri eşliğinde protokolün ve yönetimin katılımıyla kesildi.10.Yıl Marşı ve İzmir Marşı büyük bir coşku içinde söylendi.


Dayanışma gecesi Balkan Team Müzik Grubu, Rumeli Ekrem ve orkestrasının Balkan türküleriyle ve şarkılarıyla sona erdi.


Katılımlarıyla bizleri onurlandıran çok değerli misafirlerimize ve üyelerimize çok teşekkür ederiz.


İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği

Reklamlar