Rahim mağaraların esrarengiz sırları

Bulgaristan’da ilk rahim mağarası 2001 yılında Minço Gumarov tarafından keşfedildi.Arkeolog Prof. Nikolay Ovçarov’un incelemeleri ardından mağaranın Traklar döneminden M.Ö 9- 10. asırdan olduğu anlaşıldı. Mağaranın şekilleri eski tapınak severleri ve araştırmacıların ilgisini çekiyor. Aslında bu mağara şekli itibarıyla eşsiz sayılmaz, çünkü Bulgaristan topraklarında 25 yerde benzeri yer altı kazıları var. 2008 yılından beri kaya oluşumları üzerindeki araştırmalarını arkadaşı Srebrin Srebrev ile gerçekleştiren Kostadin Dimov, böyle esrarengiz kaya oluşumlarını arayıp, buluyor.

Asenovgrad yakınlarında Noçevo köyünde Parmak kaya mağarası.

 

Kırcali’ye bağlı Nenkovo köyü yakınlarında Tangırdak kaya ya da Rahim olarak bilinen mağara. Fotoğraf: Vladimir Trençev

“Bu mağaralardan en derin olan Kırcali’ye bağlı Nenkovo köyü yakınındaki Tangırdık kaya mağarasıdır. Bu mağara Utrobata- Rahim adıyla da biliniyor. En yüksek olanı ise Harman kaya. Üçlü bir mağara da Momçilgrad’a bağlı Tatul köyü civarında bulunuyor”

Harman kaya yakınındaki mağara ve Bukorov mağarası..

Harman kaya yakınındaki mağara ve Bukorov mağarası..

 

Bu kayalara neden rahim mağaralar deniliyor?

Kostsadin Dimov şöyle izah etti:

“Bu doğal oluşmuş mağaralar, şekillerinden dolayı “rahim” olarak adlandırılıyor. Dört mevsimi bulunan dünyadaki bütün bölgelerde benzeri şekilleri olan kaya mağaralar var. Karlar erirken nem bu çatlaklardan içeri sızıyor. Su kaya çatlaklarını oyuyor ve ona damla şekli veriyor. Kadın organına benzer bir şekil alıyor kaya çatlağı. Eskiden bu mağaralar tapınak ibadetleri için kullanılıyormuş.”

İnsanların girdiği en eski rahim – mağaralar Fransa’nın Nice şehri yakınında yer alıyor. Orada 25 bin yıllık figürler bulundu. Bu figürlerin tapınaklarda Tanrıça Ana’ya sunulduğu tahmin ediliyor.

Kırcali ili, Benkovski köyü yakınlarında İzgrevnata adlı rahim mağara.

Kırcali ili, Benkovski köyü yakınlarında İzgrevnata adlı rahim mağara.

Tangırdık Kaya mağarasında insan müdahalesini görmek mümkün. Eskiden insanlar bu kayayı birkaç metre içeri doğru oymuş. Tatul köyündeki üç bölmeli mağarada üç optik yol belirlenmiş.

Momçilgrad’a yakın Tatul Trak tapınağında üç ağızlı rahim mağarası.ye bağlı Benkovski köyünde İzgrevna adlı rahim mağara.

“Güneşin mağaranın derinliklerine girebildiği üç ayrı dönem var. Bu astronomik açıdan zor bir tesis sayılır. Eskiden insanlar bu optik yolu tarım işleri, orak zamanı, biçme zamanı gibi dönemleri ölçmek için takvim gibi kullanırmış.”

Madara Arkeolojik alanındaki Büyük mağara yakınında Periler mağarası olarak bilinen rahim mağarası.

Madara Arkeolojik alanındaki Büyük mağara yakınında Periler mağarası olarak bilinen rahim mağarası.

Bu mağaraların varlığını neden o kadar geç öğrendik?

Mağaraların gizemi yeni, yeni merak edilmeye başlandı. Bu mağaraların duvarlarında oyulmuş resimler var, çizimler var. Bunlar eski objeler. Mağaraların tapınak olarak kullanıldığı ve kapalı ibadetler yapıldığı tahmin ediliyor. Bu yerlerin sırrını çözmek için daha çok çalışmamız gerekecek.

 

Fotoğralar: Kostadin Dimov’un özel arşivi

Çeviri: Sevda Dükkancı

BNR

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir