İki hafta önce genç bir Bulgar kızı İngiltere’de bir belediyede meclis üyesi olarak ülkenin siyasi tarihine adını yazdırmış oldu. 5 Mayıs’ta düzenlenen yerel seçimlerde Paulina Vassileva, Büyük Britanya belediyelerinde seçilen nadir yabancı meclis üyelerinden biri oldu.

Ressam ve çizgi resim grafikeri olan Vassileva, yaşadığı Güney Richmond semtinde yerel belediye seçimlerine katıldı ve 15 yıldan beri yaşadığı semtin politik ve sosyal hayatına daha faal katılma kararı aldı.

Bulgaristan Radyosuna konuşan Paulina, semtini çok sevdiğini ve her zaman onun gelişmesi için çalışmak istediğini söyledi.

“İnsanın kendi vatandaşlık haklarını kullanması gerektiği ve bunun en kolay yolunun yaşadığın yerden başlamak olduğunu düşünmüşümdür” diyor Bulgaristanlı kız.

Başarı onu yerel seçimlere ikinci adaylığında yakaladı. Ama elbet her hikayenin bir başlangıcı vardır.

Paulina Sofya’da doğdu, Amerika Kolejini bitirdi ve eğitimini Avrupa’da sürdürmek üzere hazırlandı. Hollanda’da bir üniversite kabul edildi, ancak daha okula başlamadan İngiltere, Richmond- American International University In London Üniversitesinde burs kazandığı haberini aldı. Londra’da yaşamak aslında onun çocukluk hayaliydi ve işte 2006’dan beri o da bu şehirde yaşıyor.

2012 yılında Sotheby’s Institute Of Art Sanat Enstitüsünde ihtisas yaptı ve o zamandan beri de serbest ressam ve çizgi resim grafikeri olarak çalışıyor.

Richmond semtinde genelde zenginlerin yaşadığını vurgulayan Paulina, onun nispeten düşük aylık gelirle ve kirada yaşayan nadir sakinlerden olduğunu itiraf ediyor. “Burası Londra’nın en zengin semtlerinden biridir. Burada yaşayan Bulgarların sayısı yüksek değil” diyen ressam, bugün artık Belediye Meclis Üyesi olarak yerli halkın farklı sorunlarına çözümler aramaya çalışacağını vurguladı.

“Ben sosyal yarıdmlaşma konularıyla yakından ilgileniyorum. Bu semtte yaşayabileceklerine ihtimal verilmeyen dezavantajlı kişilerin problemleriyle ilgilenmek istiyorum.

Değişik kurumlar arasında eşgüdüm gerektiren sorunlar çok ciddi. Onlar aynı zamanda insanların kaderini doğrudan etkileme gücü olabilir bu görevle. Bu sosyal hizmet heyecanı beni yerel yönetime katılmaya teşvik etti”.

Londra’da yaşadığı 15 yıl ve genç kadının bu ihtirası karşısında Bulgaristan’ın yeri nerede?

23.05.22 Паулина Василева 2“Bulgaristan bilinçaltı bütün bu adımlarımda bana ilham kaynağı oluyor. Bulgaristan beni evimden çıkıp, ilk atılımlaırmı yapmaya teşvik etti. Bu değerleri bana Bulgaristan aşıladı- istediğim şeyi elde etme gücü, sosyal adalet hissi, bütün problemelrle başetme gücünü bana ülkem verdi. Bu her zaman benim içimde var olmuştur ve şimdi de sosyal eşitlik için mücadele etmeme önayak olacaktır”.

Paulina Bulgaristan’da olup, bitenlerle yakından ilgileniyor. “Bulgaristan benim yuvam” dediği ülkesini, toplumdaki gelişmeleri takip ediyor, mevcut sorunları ve çözüm yollarını inceliyor.

Reklamlar