Bulgaristan’da iktidar yönetimin dağılması haberi yaz fırtınası gibi gündeme beklenmedik bir anda düştü. Bir yandan herkes tehlike bulutlarının karardığını görüyordu, fakat böyle zor bir dönemde koalisyon ortaklarından birinin tam bütçe güncellemesi öncesi hükümeti terk etme varsayımını düşünemiyordu. Ağır ekonomik kriz ortamında İTN- “İma takav narod” lideri Slavi Trifonov hükümetten kendi bakanlarını geri çektiğini ve “eziyetle kıvranan koalisyona” son verdiğini duyurdu. Trifonov Kuzey Makedonya tutumlarında görüş farklılığı, devlette paraların tükenmesi, “çok kötü bütçe” gibi gerekçeleri öne sürdü. Açıklamasındna önce ise Başbakan yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev’in bütçe parametrelerini tanıttığı Bakanlar Kurulu toplantısında Trifonov’un partisinden üç bakan oturumu terk etti.

Kiril Petkov’un tepkisi gecikmedi ve Bölgesel kalkınma Bakanı Grozdan Karacov’un karayolları bütçesinin bu yıl için öngörülen 1,1 milyar levanın üzerine daha 1,8 milyar levaya aktarılmasını istemekle suçladı.

Başbakanın iddialarına göre bu ek paralar şimdiye kadar yolsuzluk şemalarıyla bağlantılarla suçlanan aynı o firmalara yönlendirilecekmiş.

 

İki taraftan gelen suçlamalar bazında ortak bir uzlaşıya varılamayacağı anlaşıldı.

Bazı gözlemciler Slavi Trifonov’un eylemlerini partisinin yeni seçimlerde reytingini yükseltecek zeki siyasi hamle olarak nitelendirdi. Yeni erken seçimlere gidilecek mi sorusu da şimdilik muamma, çünkü Başbakan Petkov “azınlık hükümeti” ile yönetime devam kararını açıkladı ve İTN partisinden onun partisinden “insanlar gibi düşünen” milletvekilleri yanına çağırdı.

Olası azınlık hükümetini destekleyecek 12 milletvekili kim olacak sorusu hala gizemli bir soru kalıyor. İTN aralarında saf değiştirecek üyeleri olmadığı konusunda kesin.

GERB, DPS ve “Vazrajdane” milletvekilleri kalsa da, onların arasında görüş farklıkları kapatılmayacak kadar büyük.

“Prodaljavame promyanata” daha ilk başta DPS ve GERB ile ortaklık kurmayacaklarını beyan etmişlerdi. “Vazrajdane” partisinin ise öne sürdüğü şartlar Avrupa ve NATO değerlerine aykırı olduğu için, olası ittifak imkansız görünüyor.

Gece yarısı yapılan koalisyon kurulu toplantısı ve BSP’nin ve “Demokratik Bulgaristan” partisinin Petkov’a vaad ettiği destek ardından fırtına biraz durakladı.Şimdi Dışişleri Bakanı, Spor Bakanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı kim olacak sorusu gündemde.

Reklamlar