Yaşam

Edirne Belediyesi’nden Bulgarca Afiş Ve Sosyal Mesafe Bantları

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği yeni genelgeyle evler hariç tüm alanlarda maske takmayı zorunluluğu getirilmesini doğru bir karar olarak yorumladı. Gürkan, Edirne Valisi Ekrem Canalp başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve Edirne Valiliği tarafından yurtdışından gelen her araca ücretsiz maske, dezenfektan ve bilgilendirici broşür dağıtılacağını söyledi.

Edirne Belediyesi ayrıca Bulgarca hazırladığı afişler ve sosyal mesafe bantları ile Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşlarına sosyal mesafe ve maske takılması yönünde çağrıda bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği yeni genelgeyle evler hariç tüm alanlarda maske takmayı zorunluluğu getirmesinin doğru bir karar olduğunu söyledi.

Tüm Türkiye genelinde pozitif vakaların sürekli arttığına dikkat çeken Gürkan, “ Edirne’de yurtdışından gelenlerin giriş ve çıkışlarına açık. Dolayısıyla ev hariç her alanda maskenin takılması bence de doğru bir karar. Bunu uygulamamız gerekiyor. Evet, havalar çok sıcak, maske hepimizi rahatsız ediyor. Bazen nefes almakta zorlanıyoruz ama maske takmak, yoğun bakımda solumu desteğine ihtiyaç duymaktan daha kolay. Bunu hiç aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor” diye konuştu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in başkanlığında bir toplantı yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Bugünden itibaren Valiliğimiz gümrükten giriş yapan her araca yeterli sayıda maske ve dezenfektan verecek, ücretsiz olarak ve bir bilgilendirme broşürü ile Türkiye’de, Edirne’de kapalı ve açık alanlarda her yerde maske takmanın zorunlu olduğunu uygun bir dille Bulgar vatandaşlara anlatacak. Hiç kimse Korona olmak istemiyor, koronavirüsü Bulgar, Türk, Hintli diye ayırmıyor. Herkese bulaşıyor. Bugünden itibaren gerek Hamzabeyli gerekse Kapıkule Gümrüklerinde Valilik tarafından ücretsiz dezenfektan, maske ve bilgilendirici broşür verilecek” dedi.

EDİRNE BELEDİYESİ’NDEN BULGARCA AFİŞ VE SOSYAL MESAFE BANTLARI

Bu arada Edirne Belediyesi de, Bulgarca hazırladığı afişlerle, Edirne’ye gelen Bulgar vatandaşlarına sosyal mesafe ve maske takılması yönünde çağrıda bulundu. Edirne merkezdeki alışveriş alanlarına asılmaya başlanan afişte, Belediye Başkanı Gürkan Cıvid-19 tehlikesine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Bulgaristan’dan ilimize gelen sevgili dostlar; Sizleri Edirne’de yeniden görmek bizleri mutlu ediyor. Ancak şu da bir gerçek ki, Covid-19 salgını tüm dünyayı olumsuz etkiliyor.

Edirne Halkı şu anda salgından olumsuz etkilenmemek için maske takıyor, kalabalık ortamlarda birbirlerine 1,5 metre mesafe kuralına dikkat ediyor. Edirne’de kaldığınız süre içerisinde sizlerden de hem bizlerin, hem de sizlerin sağlığı için maske takmanızı ve kalabalık ortamlarda 1,5 metre mesafeye dikkat etmenizi önemle rica ediyorum. Kapıkule ve Hamzabeyli’den Türkiye’ye girişinizde Edirne Valiliği sizlere maske ve dezenfektanı hediye olarak verecek.
Sevgilerimle.”

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu çağrısı, Türkiye’ye alışveriş için gelen Bulgar vatandaşların oluşturduğu facebook sayfasından da paylaşıldı.

Belediye ayrıca yine alışveriş alanlarına dağıtmak için üzerinde Bulgarca, “Lütfen 1,5 metre mesafenizi koruyun” yazan sosyal mesafe bantları yaptırdı.

Kırcaali Haber