Siyaset

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ

Bulgaristan Parlamentosu seçimlerde oy kullanmayı vatandaşlık görevi sayarak seçim kanununda değişiklik yaptı. Artık seçimlerde oy kullanmak mecburi hale getirildi ve oy kullanmayanlara yönelik yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. Ancak AB ülkeleri dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları için bulundukları ülke sınırları içinde “en fazla 35 sandık açılabilir” denilerek sınırlama getirildi. Üst üste iki defa oy kullanmayanların ise oy hakkını kaybedecekleri ifade edildi.


bgsecimleriAB ülkeleri dışında sadece Türkiye’de yüz binlerce Bulgaristan vatandaşı yaşamaktadır. Bu durum doğrudan doğruya Türkiye’de yaşayanları engellemeye yönelik olduğu gibi Temel İnsan Haklarına ve Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Bir yandan oy kullanmayı zorunlu hale getirirken diğer yandan sandık sınırlaması yaparak oy kullanmayı imkansız hala getirmektedir. Bunun maksadının Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarını, seçmenlerini açıkça dışlamaktır ve de faşizan bir tutumdur. Bir AB ülkesinde olması ise AB’nin ne kadar ikiyüzlü olduğunun bir göstergesidir. Biz Bulgaristan Türkleri haklarımızı söke söke almasını öğrenemediğimiz sürece bu tür adeta bizlerle alay edercesine kanunlarda çıkacak kararlarda alınacak.
Bundan dolayı 6 Kasımda yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye’de açılacak sandıklarda oy patlaması yaratarak haklarımızın peşinde olacağımızı göstermeliyiz. Bizim haklarımızı başkaları bizim için mücadele edip almayacak. Bu görev bizim görevimizdir. Unutmayalım ki, bu seçimlerde göstereceğimiz etkinlik geleceğimizi derinden etkileyecektir.
Bu nedenle Türkiye’de yaşayan bütün kardeşlerimizi zaman ayırarak oylarını kullanmak üzere sandığa davet ediyoruz.

BULTÜRK  Derneği – İstanbul

OY NEREDE KULLANILACAK :  www.bulturk.org.tr

http://bulturk.org.tr/