Yaşam

Brexit sonrası Bulgaristan’daki İngilizlerin hayatı

İngiltere AB’de 47 yıllık üyelik ardından 31 Ocak 2020’de resmi olarak birlikten ayrıldı. 2020 yılı sonunda AB hazinesi en büyük yıllık ücreti ödeyen üyesinden mahrum kalacak. Brexit sonrası AB nüfusu 66 milyon kişiyle azaldı, toprak alanı da %5.5 daraldı. Londra ve Brüksel arasında varılan anlaşmaya göre, İngiltere’de yaşayan AB ülkesi vatandaşları, orada yaşama ve çalışma hakkını muhafaza etmeleri için kaydını yaptırmalıdır.

Büyük Britanya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Emma Hopkins, isteyen her Bulgar vatandaşının bu yılın sonuna kadar İngiltere’ye yerleşebilir ve ikamet izni alabilir. 1 Ocak 2021’deyeni göç kuralları yürürlüğe girince, turist olarak gelen AB vatandaşlarının en fazla ikamet süresi 90 gün olacak. AB ülkelerinde yaşamayı seçen İngiltere vatandaşları ise, farklı ülkelerdeki farklı prosedürlere uymak zorunda kalacak. Hopkins, Bulgaristan’da ikameti olan İngilizlerin sayısını 10 500 olarak verdi. Ülkede yaşayan bir İngiliz ve bir İskoçyalı ile sohbetten, her ikisinin de Brexit fikrinin desteklemediği anlaşıldı. Geçiş sürecinde her şeyin şimdi olduğu gibi kalmasını umuyorlar, ancak daha sonra ne olacağı konusunda fikirleri yok. İskoçyalı David Divine serbest seyahat imkanına büyük önem veren bir öğretmendir.

“Daha 5 ayımız var serbest seyahat izni ve ticaret sözleşmesinin daha 11 ayı var. Sanırım benim açımdan buradan İskoçya’ya gitme konusunda sorun yaşanmaz, ancak oradan Bulgaristan’a geliş konusunda sorun çıkabilir”.

Yeni kimlik belgeleri gerekecek mi sorusunu yanıtlayamayan David, AB ülkelerimde yaşayan İngilizlerin durumuna dair müzakerelerin hala devam ettiğini hatırlattı. “Bulgaristan’da daimi ikamet kimliğim hala yok. Uzun süreli ikamet belgem var. 8 yıldır buradayım. Bundan önceki ikamet belgemin süresi ben İngiltere’deyken sona erdi, yenileme arasında bir süre geçti ve o yüzden belki de daimi ikametimi alamadım”.David Divine sekiz seneden beri Bulgaristan’da sağlık sigortasını ödese de, sadece bir defa doktora giderek bu hakkından yararlanmış.

İngiliz Nigel Hutchins Sofya’da yaşıyor, eşi Bulgar ve 24 yıldır Bulgaristan’da yaşıyor. “Sofya’yı çok beğeniyorum. Buradaki insanların taşraya kıyasla daha kültürlü olduğunu düşünüyorum.” Nigel Hutchins ileride de Bulgaristan’da kalmayı düşünüyor.

Çeviri: Sevda Dükkancı​, BNR