Haberler Siyaset Yaşam

Balkanlar’ın gündemi

Sırp Kilisesi ile bir anlaşma Karadağ hükümetini devirebilir 

Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi başında olmak üzere, parlamentoda birkaç parti, 3 Ağustos’ta Sırp Ortodoks Kilisesi ile imzaladığı Temel Anlaşma’dan dolayı Başbakan Dritan Abazovic hükümetine güvensizlik oylaması istedi.  

Başbakan: „Hükümet, bir adalet ve eşitlik toplumu kurmak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır’ dedi.“ Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi ise bu belgenin Anayasa’ya aykırı olduğunu ilan ederek, hükümete güvensizlik oylaması ve erken seçimler istediğini açıkladı. Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisi’nden „ Anlaşmaya, yeni hükümet seçiminden sonra hemen son verilecek’ diyerek, yönetiminin 100. gününü tamamlayanAbazovic hükümetinin ‘sorumsuz tutumunun’ toplumda gerilime yol açtığını belirttiler.

Anlaşma karşıtları, Anlaşma ile Sırp Ortodoks Kilisesi’ne epey büyük yetkilerin verildiğini savunuyorlar. Onlara göre Anlaşma yoluyla Belgrad Patrikhanesi’nin Karadağ emlakları ile ilgili sorunlara çözüm getiriliyor, kilise ise Karadağ devletinden ayrı bir kurum olarak tanınıyor.

Sırbistan ve Kosova 18 Ağustos’ta Brüksel’de ortak sorunlarına çözüm arayacak 

AB’nin diplomasi yönetmeni Josep Borrell, iki ülke arasında çözüm bekleyen sorunların ele alınması için Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi Brüksel’e davet etti. Bunu, ‘Hür Avrupa’ Radyosu’nun Sırp masası bildirdi. Bu davet, Kosova’da artan gerginlik ortamında geldi. Kosova hükümetinin Belgrad tarafından ülkeye girişte kullanılan kimlik kartları yerine Kosova hükümetinin geçici bir giriş-çıkış belgesi çıkartmasını ve Kosova’daki otomobillerin Sırbistan’da çıkarılan plakalarının değiştirilmesini protesto ifadesi olarak Kosova Sırpları Sırbistan ile Yarine ve Brnjak sınır kapılarını bloke ettiler. Kosova yönetimi ABD’nin ısrarı üzerine bu kararlarının icrasını 1 buçuk ay erteledi.  Haberi BTA aktardı.

“18 Ağustos’ta Priştine ile diyalog yürütmek üzere Brüksel’e gideceğim, ancak Albin Kurti ile görüşeceğimiz konuların ne olabileceğini bilmiyorum.Onun hükümeti her zaman çelişkili durumlar yaratır ve daima Fransa, Almanya, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD’nin desteğini alır’ diye belirtti Vucic.  

Yunanistan’da çıkan telefon dinleme skandali ruhları harekete geçirdi 


Zararlı bir yazılım ile telefon dinleme denemeleri skandalı sonucu Yunanistan hükümetine karşı baskı artıyor. Sosyalist Parti (PASOK) lideri Nikos Andrulakis, bir casus yazılım programı alacılığıyla cep telefonundan tahmin edilen bilgi toplama denemesinden dolayı Kişisel verileri koruma komisyonuna bir şikayet başvurusu yapmıştır.Şu an Avrupa vekili olan Andrulakis’in sözlerine göre kendisi ihbarı Brüksel’den almıştır.

Haberi BNR muhabiri Katya Peeva aktardı.

Eski Enerji bakanı Panayotis Lafazanis de hükümet üyesi iken cep telefonunun dinlenmiş olduğunu belirtti. Yunanistan İstihbarat Dairesi başkanı Panayotis Kontoleon 29 Temmuz’da Parlamento’da düzenlenen dinleme sırasında, dairesinin CNN- Yunanistan için çalışan finans gazetecisi Tanasis Kukakis’i izlemiş olduğunu itiraf etti. Bunu Reuters bildirdi.

Yunan muhalefeti skandalla ilgili detaylı bir soruşturma yapılmasında ısrar ediyor.

Kıbrıs Ortodoks Kilisesi elektrik üretecek


Kıbrıs Ortodoks Kilisesi elektrik üretmeye koyuluyor. Kilise elektrik üretim şirketi ile beraberülkede 70 milyon Avro değerinde en büyük fotovoltaik projeyi hayata geçirecek.

Bunu Kıbrıs’tan BNR muhabiri Branislava Bobanats bildirdi.

Kıbrıs Başpiskoposluğu ile elektrik üretim şirketi EAC’in hisse payları bulunan ortak iş ortaklığı 10 fotovoltaik parkın inşası için Çevre Koruma Dairesinden buna onay aldı. Bundan önce 4 fotovoltaik parka lisans verilmişti. Kıbrıs kilisesi tasarımları ile üretilecek güneş enerjisi 84 megavat gücünde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fourteen + 13 =