Gürsel ALİEV

Ако дадеш любовта си на Всевишния, никога няма да бъдеш разочарован.  Но ако я дадеш на хора, тогава всичко става несигурно…

Двата вида приятели
Има два вида приятели – тези, които са ехидни и лицемерни към вас, и тези, които са създадени, за да бъдат до вас в най-сюблимните ви моменти – в добро и зло.
Първият вид – токсичните хора
Токсичните хора често започват разговорите си с подигравки, сарказъм и уж невинни шеги.
Те изричат това, което мислят, но по начин, който ви кара да се чувствате наранени.
Тяхната ехидност не е нищо друго освен прикрита агресия – като електрически заряд, който преминава през вас и ви изгаря отвътре. Тези хора не ви удрят, не ви псуват, не ви заплашват, а просто се „шегуват“.
Но въпреки това ви заболява. И когато се опитате да покажете, че ви е обидно, получавате отговор:

„Нямаш чувство за хумор! Това беше просто шега!“

И вие, вместо да отвърнете, замълчавате или насила се усмихвате.
Защо? Защото това уж е ваш „близък“ човек. Но всъщност той вече не е такъв.
Токсичните шеги и ехидството не са хумор – това е завоалирана агресия, скрито злостно ухапване.
Ехидните хора – служители на злото
В древногръцката митология съществува чудовище, наречено Ехидна – полужена, полузмия, чието тяло е покрито с рани и петна. Лицето ѝ е усмихнато, но ноктите ѝ разкъсват жертвите. Така древните гърци описвали коварните и двулични хора. Ехидният човек служи на своята вътрешна „Ехидна“. В неговите шеги има отрова – те унижават, омаловажават, причиняват болка. Това е неговият начин да се „храни“ с чуждата енергия. Този човек прави всичко това, защото дълбоко в себе си знае, че е душевно уродлив.
Комплексите и личните му проблеми го тласкат да прикрива собствената си несигурност чрез унижаване на другите.
Колкото по-злобен и ехиден е някой, толкова по-изкривена е душата му. И най-подлото е, че той атакува близките си. Знае, че непознатите може да му отвърнат, но роднините и приятелите – ще търпят. Това го прави още по-безопасно за него.
Как да се справим с токсичните хора?
1. Не позволявайте да ви се подиграват или да ви говорят с ехидност.
2. Ако търпите и се усмихвате насила, само ще влошите положението.
3. Прекъснете контакта или директно кажете, че ви е неприятно и не приемате такова поведение.
4. Ако ви обвинят в „липса на чувство за хумор“, отговорете спокойно: „Това, което каза, беше обидно и унизително. Няма да общувам с теб в такава ситуация.“
5. Не се страхувайте да сложите граници. Ако не го направите, ще се превърнете в постоянна мишена за токсичния хумор на този човек.
Помнете: Хуморът е нещо, което кара всички да се смеят. А когато боли, това не е хумор – това е зло.
Вторият вид приятели – истинското приятелство Истинското приятелство е рядко срещано явление. Това е една особена форма на любов – или я усещаш веднага и тя остава завинаги, или просто не съществува.
Приятелството е една от най-ценните връзки в човешкия живот. То се основава на взаимно доверие, уважение, подкрепа и споделени ценности.
Истинските приятели са тези, с които можеш да споделяш и радостта, и болката. Те са хората, които те разбират и приемат такъв, какъвто си.
Истинските приятели са като огледала – помагат ни да видим и развием най-добрите си качества.
Те са тези, които ще те подкрепят в трудни моменти, но и ще празнуват успехите ти заедно с теб.
Вярата като основа на всичко
Ако нямаш Всевишния в себе си, ти нямаш бъдеще. Ако нямаш Всемогъщия в себе си, ти нямаш настояще. А ако нямаш настояще, какво минало можеш да имаш? Затова избирай приятелите си мъдро. Пази душата си от токсичните хора и отваряй сърцето си за истинското приятелство.

Reklamlar