Tatil günlerinde seyahat nereye?

Birçok vatandaşımız Noel Yortusu ve Yeni Yıldaki tatil günleri için rezervasyonlarını çoktan yapmış bulunuyor. Turizm alanında Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü verilerine göre, Bulgaristan vatandaşları önümüzdeki Noel Yortusu ve Yeni Yıl tatil günleri zarfında 350 milyon leva harcayacaktır. Tatil için, yerli olduğu kadar mali imkanlarına göre, vatandaşımız daha uzak destinasyonlar da seçmiştir. Turoperatör şirketleri, ucuz tatil paketlerinin tükenmek üzere olduğunu ve bizi bekleyen uzun tatil günleri için rezervasyonlarımızı yaptırmakta elimizi çabuk tutmak konusunda uyarıyorlar. 2-3 konaklama paketleri en büyük rağbet görürken fiyatlara hem ulaşım, hem de Noel gecesi ve Yeni Yıl akşam yemeği de dahil edlmiştir. En fazla daha lüks otellerin ve SPA hzimetleri sunan lüks otellerinin tercih edildiği de dikkat çekiyor.

Bunu da belirtmek gerekiyor, son yıllarda SPA ve kaplıca turizmi ülkemizde büyük rağbet görüyor. Bulgaristan turistlerinin revaçtaki tatil merkezleri Hisarya, Sandanski, Vırşets ve Pomoriye’dir. Jeravna, Bojentsi, Kovaçevitsa gibi etnografi merkezleri de büyük ilgi topluyor ardarda gelen tatil günlerinde. Burada vatandaşlarımız misafir evlerini veya villaları kiralayıp hem Noel Yortusunu, hem de Yeni Yılı ağırlamaya hazırlanıyorlar. Tatil için yurtdışını seçenler genelde komşu Balkan ülkelerini tercih ediyorlar. Sofya’da bir turizm acentası sahibi olan Meglena Velikova “Bu yıl tatil günleri için rezervasyonlar acentamızda alışılmıştan biraz daha erken başlarken tercihler genelde komşu ülkelerden yana yapılıyor” diye anlatıyor ve devam ediyor:

“Geçtiğimiz yıllarda Viyana, Budapeşte, Prag gibi Avrupa ülkeleri büyük ilgi toplarken şimdi talep genelde Türkiye ve Yunanistan’a yöneliktir. Vatandaşımız, kısa mesafalere seyahat etmeyi tercih ederken hem güzel bir Noel akşamı veya Yeni Yıl yemeğinin olmasında ısrarcı davranıyor, hem de turistik özellikleri gezmeyi düşünüyor. Şu anda Yeni Yılı Sırbistan’da ağırlamak isteyenlerin sayısı hayli fazla. Orada Yeni Yıl için turistik pakette zengin menülü sofra ve canlı müzik var. Acentamızda Noel Yortusu için talepler daha az, çünkü insanımız Noel’i evde, Yeni Yılı ise dışarda kutlamayı tercih ediyor. Tabii ki, 25 Aralik –Noel tatil günleri için de meraklılar yok değil. Ancak Noel kermeslerin düzenlendiği Viyana, Prag ve Budapeşte gibi şehirler söz konusu”

Turizm alanında Analiz ve Değerlendirme Enstitüsü verilerine göre, önümüzdeki tatil günlerinde 280 bin vatandaş Bulgaristan çapında seyahata çıkacak. 160 bin turist ise yabancı ülkelerinin yolunu tutacak. Aynı zamanda ülkemiz Noel Yortusu ve Yeni Yılda yabancılar için de tercih edilen bir destinasyondur. Başta komşu ülkelerden olmak üzere Noel ve Yeni Yıl tatil günlerinde yurtdışından 75 bin kişi ülkemizi ziyaret edecek. Meglena Velikova “Yabancılar tatil günleri için genelde kayak merkezlerimizi seçiyor, Bulgarlar ise SPA otellere ve etnografi köylere yöneliyor” diye belirtirken şunlaı ekliyor:

“Tatil turları işte bu yüzden düzenleniyor. Amaç, turistler kendilerini daha farklı bir ortamda bulabilmek, evden dışarı çıkmak, farklı birşeyler yaşamak, güncel karmaşadan kopmak ve 2015 Yeni Yıla hazırlanırken pozitif enerjiyi biriktirmektir.”

Türkçesi: Şevkiye Çakır

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir