Megalodon Iı” ile Avrupa’yı Fethedecekler

“Shell Eco-marathon Türkiye”de “Megalodon II” adlı hidrojenli araçlarıyla yurt içi ve yurt dışından 22 takımı geride bırakarak birinci olan Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesinden bir grup öğrenci tarafından kurulan “Hidroana” ekibi, aynı yarışmanın Avrupa ayağında da dereceye…

Megalodon Iı" ile Avrupa'yı Fethedecekler ile ilgili görsel sonucu” Shell Eco-marathon  Türkiye”de “Megalodon II” adlı hidrojenli araçlarıyla yurt içi ve yurt dışından 22 takımı geride bırakarak birinci olan  Anadolu Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesinden bir grup öğrenci tarafından kurulan “Hidroana” ekibi, aynı yarışmanın  Avrupa ayağında da dereceye girmeyi hedefliyor.

AÜ’nün “Hidroana” ekibi,  Türkiye’nin 8 kentindeki lise ve üniversitelerden öğrencilerin yanı sıra  Yunanistan,  Bulgaristan ve  Slovakya’dan gelen 22 takım ile 300 öğrencinin katılımıyla geçen hafta  İstanbul’da düzenlenen ” Shell Eco-marathon  Türkiye”ye “Megalodon II” adlı araçlarıyla katıldı.

“Prototip araçlar” kategorisinde hidrojenle çalışan araçlar içinde en az enerjiyi harcayarak bitiş çizgisini görmeyi başaran “Hidroana”, 2018 yılında  İngiltere’nin başkenti  Londra’da düzenlenecek ” Shell Eco-marathon  Avrupa”da  Türkiye’yi temsil edecek.

Söz konusu yarışmaya daha önce katılan ve iki kez 7. olan ekip, bu defa ilk üçe girmek için çalışmalara başladı.

“Megalodon II, 10 yıllık birikimin ürünü”

“Hidroana” kaptanı ve AÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Ersin Öz, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Shell Eco-marathon  Türkiye Yarışması’na katıldıklarını belirterek, yerli ve yabancı yaklaşık 30 takımın katıldığı yarışmada birincilik elde ettiklerini söyledi.

“Hidroana” ekibinin 10 yıllık birikime sahip olduğunu anlatan Öz, şöyle konuştu:

“Onuncu yılımızı birincilikle taçlandırdık. Şampiyonluğu getiren ‘Megalodon II’ isimli aracımız, 10 yıllık birikimin bir ürünüdür. Hidrojenle çalışan elektrikli bir araç. Birçok geliştirme yaptık üzerinde. 6 kilometrelik pistte 10 turu 20 dakikada atmamız gerekiyordu. Bunu tamamladık. 17 litrelik hidrojenle 356,42 km/m3 tüketim yapıp  Shell Eco-marathon  Türkiye’nin biricisi olduk. Hidroana ekibine karşı yarışmalarda bir ilgi var. 2018 yılında yapılacak  Shell Eco-marathon  Avrupa’da  Türkiye’yi temsil edeceğiz. Orada da iyi derece elde etmek için hazırlıklarımıza başladık. Daha önce yurt dışında katıldığımız yarışmalarda iki kez 7. olduk. Geçen yıl kıl payı kaçırdığımız yarışmada bu sene ilk üçe girmek istiyoruz.”

Öz, desteklerinden dolayı AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci  Gündoğan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu ve ekibin danışmanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Töre’ye teşekkür etti.

Kadın pilotun birincilik sevinci

“Megalodon II”nin kadın pilotu ve ikinci sınıf öğrencisi Gamze  Aydın da pilotluğunu yaptığı araçla ikinci yarışında ilk sırayı göğüslemekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Shell Eco-marathon  Türkiye Yarışması’nda aldıkları sonucun herkesi mutlu ettiğini anlatan  Aydın, “Aracı kullanırken başarıya gittiğini hissettiğimde mutluluk duydum. Stres ve heyecanı aynı zamanda yaşadım.  Pilot olarak takımı başarıya götürmek, onların sevincini görmek, tarif edilemez bir duyguydu.  Avrupa’daki yarışmada aracımı ilk üç içinde görmek için çalışıyorum.” diye konuştu.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir