Domuz Afiyetle, Camilerde “Görkem”

Domuz Etini “Savunan” Belediye Başkanı Camilerden Çıkmaz Oldu! ile ilgili görsel sonucuDomuz afiyetle, camide en önde

 

Domuz Etini “Savunan” Belediye Başkanı Camilerden Çıkmaz Oldu! (Hasanın Domuz Davası)

Hayatımız boyunca bir sürü şaşırtıcı değişime şahit oluruz. Böyle bir şaşırtıcı değişimi de, Kırcaali  belediye başkanı Hasan Aziz de görmekteyiz. Son zamanlarda toplum içindeki davranışları bizleri öylesine şaşırttı ki, dünya tersine mi dönüyor acaba demekten kendimizi alamıyoruz.

Gecen 20. y.y. 1970’li senelerinden bu yana, Bulgar devletinin ülkedeki biz Türklere yönelik asimilasyon politikasının bir parçası olarak, küçük yastaki Müslümanların çocuklarına kreş ve ana-okullarda helal gıda secim hakkı tanımaksızın, domuz eti yedirmeye başlanmıştır.

Totaliter-komünist rejimin bu gafleti de tüm ciddiyeti ile Müslümanların üzerinde uygulanmıştır. Ancak 27 yıl önce Bulgaristan’da sözde demokratikleşme sureci başlamış olsa da, bu utanç verici “çocuklara domuz eti yedirme” uygulaması, Bulgaristan’da Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları ilçelerde dahi devam etmektedir. Bugün kreş ve ana-okullar belediyeler tarafından idare ediliyor, ve işin ilginç tarafı da Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadıkları ilçelerde, bu istisnasız domuz yedirme uygulamasını HOH’lu belediye yöneticileri icra ediyorlar!

Bunun en çarpıcı örneği- nüfusunun %70 Müslüman olan, Kırcaali belediyesidir. Bundan iki yıl önce bizler bir grup Türk-Müslüman ebeveyni, Kırcaali’de “Helal Grubu” altında birleşerek, konuyla ilgili Kırcaali belediye başkanı Hasan Azize, 11.06.2015 ve 21.12.2015 tarihlerinde şikayet dilekçeleri yazdık ve önerilerde bulunmuştuk. Yaptıklarımız öneride okul yılı başlangıcında, kreş ve ana-okullardaki çocukların ebeveynlerine, önceden hazırlanmış birer dilekçe formuyla çocukları için Helal gıda seçme hakkı verilmesi ve bu yönde uygulama başlatılması olmuştu.

Olayın kamuoyuna açıklanmasından sonra 2015 yazında, Bulgaristan milli televizyon kanalarında açıklama yapmak zorunda kalan Hasan Aziz  Böyle bir şeye (Helal gıda seçilmesine) izin veremeyiz, çocukların hepsi (Hıristyan ve Müslüman) aynı yemeği (domuz dahil) yiyecek.  Ayni yemeği (domuz dahil) yemezlerse diskriminasyon olur gibi akıl almaz bir yorum yapmıştı.

Ancak bundan bir yıl sonra gecen Ramazan ayında, büyük tepki alan Kırcaali belediye başkanı, utanmış olacak ki bu sefer şöyle bir çıkış yaptı: “Kreş ve ana-okullar Helal gıda sunmaya hazırdır, fakat bu güne kadar hiç bir ebeveyn helal gıda dilekçesi vermemiştir.”

Orada dur bakalım. Kreş ve ana-okulların müdürlerini sen yonetmiyormusun? Ebeveynler bir yıl önce dilekçe ve önerilerini bizzat sana vermişlerdi, daha ne olsun bre Hasan aga?! Sonra sen kendin Turk-Müslüman degilmisin? Bildiğimize göre senin kendi çocukların da bu kreş ve anaokullardan geçti. Atalarının mezarı başına gittiğinde: “Dede, nene bak ben torunlarınızı domuz eti ile besliyorum. Benimle iftihar ediyor musunuz” mu  diyorsunuz. Aklınıza  basitçe bir uygulama başlatmak, okul yılı başlangıcında ebeveynlere, çocuklarının beslenme tercihini sormak gelmiyor mu hiç? Gelmez, ama Efesten papazlara hacı suyu taşımak aklınıza geliyor.

Herkes biliyor ki, Kırcaali bölgesinde kreş ve anaokulu sıkıntısı yaşanmaktadır, hatta bazı veliler çocuklarının kaydı yapılması için yüklü miktarda rüşvet ödedikleri iddiaları da vardır.  Bu nedenden dolayı, birçok veli, helal gıda seçme konusunu, gündeme getirmekten çekinmektedir.

İşin ilginç tarafı, Kircaali belediye baskani, en son bu konuda olumlu gibi görünen bir açıklama yapmış olmasına rağmen, hala domuz etinin “savunmasını yapmaktan” vazgeçmemesidir. Çünkü geçen yıldan bu yana konu Diskriminasyona Karşı Koruma komisyonuna tasindi ve orada sorumlu taraf olarak yer alan Kircaali belediye başkanı ve avukatları totaliter-komünist rejimin 1970’li senelerde yönerge ve uygulamalarla kreşlere getirdiği domuz etinin hala bir tur  “müdafasini”  yapmaktadırlar.

Neticede bugünde, Kircaali belediyesinin kres ve anaokullarında Müslüman çocukların anne ve babalarına sormaksızın domuz eti yedirilmeye devam edilmektedir.

Fakat üç hafta önce başlayan Ramazan ayıyla beraber, bu “bizim” Kircaali belediye başkanı, şaşırtıcı olarak her aksam değişik bir camide, her aksam değişik bir iftarda hep ön saflarda. Kare kare resimleri de bir sonraki gün, tüm HOH propaganda medyalarında görmekteyiz.! Türklerin yeni siyasi oluşumu DOST partisinin kurulmasıyla büyük endişeye kapılan HOHculer, camilerden çıkmaz oldular. Hepsi sürekli mevlidi şeriflerde ve iftarlarda. Girişte de belirttiğimiz gibi şaşkınız ama şaşılacak bir şey de yok. Anlayana “İnteresa klati fesa”. Özellikle son seçimlerden sonra anladılar ki yolun sonun görünmektedir ve her yola başvuracaklardır.

Pek ihtimal vermiyoruz ama kimbilir belki de kendi seçmenlerinin Türk ve Müslümanların, etnik ve dini kimlik sorunlarını anlamışlardır geçte olsa; Sadece 27yil sonra! Ama bu halk artık sürekli aldatılmaktan bıktı bre. Ne kadar bu riyakarlıklar devam edecek sanıyorsunuz bilmiyoruz ama ilk seçimlerle birlikte tarih olacağınız son derece açıktır. Akıntıya karşı koyamazsınız. Akıntıya kapılın kârlı çıkarsınız.

Sürekli oyunlarınıza, aldatmacalarınıza gelecek değil ya bu halk…

Ama camilerde bu kadar fazla zaman kalırlarsa, inşallah aralarından bazılarının aklı başına gelir ve  iyi birer Müslüman, iyi birer Allah(c.c.)  kulu olurlar… Bu da toplumumuzun karı olur.

Allah(c.c.) Büyüktür!

Mehmet Tevfik

KIRCAALI, 14 HAZIRAN 2017

Cevdet Mustafa

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir