Bulgaristan’ı Viber’da keşfet

Turizm Bakanlığı, turistlere Bulgaristan’ı keşfetme ve ülkemizde yeni maceralar yaşama imkanları sağlıyor. Viber’ın ilk Bulgar arama motoru, Turizm Bakanlığı ile IloveBulgaria.İnternet portali arasındaki işbirliği sayesinde gerçek oldu. Turizm Bakanı Nikolina Angelkova’ya göre Viber chat extension projesinin amaçları, Bulgaristan vatandaşları arasında da dahil, turistik destinasyonları tanıtmaktır. Viber’ın ücretsiz telefon görüşmelerinden ve SMS’lerinden yararlanan herkes, IloveBulgaria. (Bulgaristan’ı seviyorum) uygulamasını indirebilir ve ülkemiz hakkında yeni bilgilere ulaşabilir.

Şu anda IloveBulgaria, 100 Ulusal Turistik yeri de dahil, Bulgaristan’ın 5000 turistik güzergahını içeriyor.

İnternet portala QR kodu eklenince belirli turistik yerle ilgili cep telefonundan ayrıntıları ulaşılabiliniyor. Her tarama, kullanıcıya puan kazandırıyor ve ödüllendiriyor. Şu andaBulgaristan’ın 100 Ulusal Turistik yeri ile ilgili klipler de hazırlanıyor. Böylece çekilen klipler, önümüzdeki yaza kadar bilgilerin 12 dilde tercümesini de tamamlamış olacaktır.

Son verilere göre, Viber tüketici sayısı 900 milyonu aşıyor, ülkemizde bu sayı 3.5 milyondur. İstatistiklere göre, turistlerin büyük bölümü, İnternette okudukları yorumlardan yola çıkarak tatil rezervasyonlarını yapıyorlar. Seyahate çıkan her 10 turistten 8’i güzergahını kendi belirliyor. IloveBulgaria sitesinin sosyal ağalarda 40 binden fazla takipçisi var, 70 bini bu siteyi konuşyor, paylaşımlar ise 2 milyonu aşıyor.

Bakan Angelkova şunları paylaşıyor:“Son yıllarda turizm amaçlı İnternet kullanımında %10 oranında artış kaydediliyor. Partnerlerimizle yürüttümüz ortak çalışmalarımız, doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.

Viber Orta ve Doğu Avrupa sorumlusu Atanas Raykov, ülkemizin sanal dünyada tanıtılmasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti:

“Burada en önemlisi, mobil tüketicilerinin dikkatleri sosyal ağlardan Viber gibi iletişim araçlarına aktarılmasıdır. Bunun nedeni de, kullanıcılara, farklı gruplarda planlarını paylaşabilme imkanlarını sunmamızdır. Mobil tüketicilerimizin %90’nı uygulamayı SMS olarak kullanıyor. İnsanlar, nereye ve hangi yerleri ziyaret edeceğine dair planlarını önceden yapıyor.”

IloveBulgaria sitesi, Viber ile ortaklığı olan ilk Bulgar sitesidir ve logosu, Youtube’takilerle birlikte Booking.com dünyaotel rezervasyonu platformunda yer alıyor. Böylece ülkemiz, turistik hizmetlerini özel bir uygulama ile Viber’da tanıtan ilk ülke oluyor.

 

 

Çeviri: Şevkiye Çakır, BNR

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir