Bulgaristan’da Dörtlü Balkan Zirvesi

Bulgaristan'da Dörtlü Balkan Zirvesi ile ilgili görsel sonucuYunanistan,  Sırbistan,  Bulgaristan ve  Romanya liderleri, dörtlü Balkan Zirvesi kapsamında  Bulgaristan’ın  Karadeniz kıyısındaki  Varna kentinde bir araya geldi.

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen liderler, ortak basın toplantısı düzenledi.

Sırbistan’ın  Avrupa Birliği üyeliğine desteklerinin yanı sıra Balkanlar’ın  Avrupaaçısından kritik bir bölge olduğunu dile getiren  Yunanistan Başbakanı  Aleksis Çipras, şöyle konuştu:

“Geçmişte cepheleşme ve endişeler yaratan bu bölge bugünlerde iş birliği ortamı yaratabilir.  Avrupa Birliği’nin 3 ülkesi ve bu yolda hızla ilerlemesi gereken  Sırbistan olarak ciddi zorluklarla mücadele etmek zorundayız. Ortak bir nedene karşı sahip olduğumuz gücümüzü birleştirebiliriz”

Bulgaristan’ın 2018 yılının ilk yarısında yapacağı  AB’nin dönem başkanlığı sırasında  Sırbistan’a  AB’ye doğru ivme kazandıracaklarını kaydeden Çipras,  Sırbistan’ın bunu hak ettiğine vurgu yaptı.

Çipras,  AB’nin Batı Balkanlar’a doğru genişlemesi ve  Kıbrıs’ın birleşmesinin,  AB’nin önünde duran en önemli sorunların arasında yer aldığını söyledi.

Zirveye ev sahipliği yapan  Bulgaristan Başbakanı da Balkanlarda barış, istikrar ve refahın yayılmasını istediklerini söyledi.

“Elbette bunların hepsi halkın huzuru, refahı, gelir artışı, iş dünyasının gelişimi, turizm ve tabii ki ortak projelerimiz adına” diyen Borisov ayrıca, Balkanlar’da herkesin eşit olduğunu, kimsenin “diğerlerden büyük olmadığını” dile getirdi.

Romanya Başbakanı Mihai Tudose ise “Ülkelerimiz sadece bölgeye değil tüm dünyaya bir hoşgörü örneği teşkil ediyor? ifadelerini kullandı.

Bulgaristan ve  Romanya’nın ortak girişimleri ile  Avrupa Birliği’nin en sağlam dış sınırlarından birini oluşturduğunu söyleyen Tudose,  Romanya ve  Bulgaristan’ın  AB açısından büyük önem taşıdıklarını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin ülkesine çifte standart uyguladığını kaydeden  Sırbistan  Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç de “Boyko, Mihay ve Aleksis’e,  Sırbistan ve  İspanya’a uygulanan çifte standart yaklaşımı konusunda şikayetlerimi

dinledikleri için teşekkür ederim” dedi.

Vuciç,  İspanya’yı, dost ülke olarak, desteklediklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

” Avrupa Komisyonu benim devletime karşı farklı bir tepki göstermişti. Tepkisi benim halk ve devletime karşıydı.  Kosova, referandum dahi olmadan bağımsızlığını elde etmişti. Katalonya ise belirli bir formaliteyi yerine getirmiş olmasına rağmen hiçbir şeyi elde edemiyor. Bazen biz Sırplar niçin bir çifte standardın kurbanı olduğumuzu kendi kendimize soruyoruz. Biz, kendi devletimiz için mücadele vermeyi sürdüreceğiz”

Toplantıya katılan liderlerle birlikte somut altyapı projeleri geliştirdiklerini söyleyen Vuciç,  Sırbistan’ın başkenti  Belgrad’da yapılacak bir sonraki dörtlü toplantıyı sabırsızlıkla beklediğini de sözlerine ekledi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir