Bulgaristan ve Romanya arasında Kruşari Sınır Kapısı açıldı

Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre bugünkü oturumunda hükümet, Kuzey Bulgaristan’da Bulgaristan-Romanya sınırında Kruşari Sınır Kapısı açılması kararı aldı.

Kruşari-Dobromir Sınır Kapısı, 2012 yılında hükümetler arası düzeyde Romanya ile imzalanan sözleşme kapsamında hizmete açılması gereken iki yeni sınır kapısından biridir. Sözleşmede iki sınır kontrol noktasının saat 08.00-20.00 arasında olmak üzere çalışma saatleri, insanların ve malların uluslararası taşımacılığının toplam ağırlığının 3,5 tona kadar sınırlandırılması gibi detaylar da düzenlenmiştir.

İki sınır kapısından biri olan Kaynarca Sınır Kapısı, Bakanlar Kurulu’nun 29 Eylül 2017 tarihli kararıyla açıldı. Sözleşme ve Schengen Sınır Kodeksi gereğince Bulgaristan ve Romanya sınır polisi yetkilileri ortak sınırlarda ortak kontrol uygulamaktadırlar. Bu yaklaşım, yeni açılan sınır kapısının faaliyetinde de uygulanacak.

Sınır geçiş noktası, Romanya tarafından inşa edildi. Sınır kontrol noktası tesislerinin ise hem Romanya’nın, hem Bulgaristan’ın sınır polis merkezlerinde kurulması öngörülüyor.

 

 

Kırcaali Haber

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir